Rozdíly mezi verzemi 2 a 9 (rozsah 7 verzí)
Verze 2 ze dne 2010-10-14 10:34:51
Velikost: 1819
Komentář:
Verze 9 ze dne 2010-10-14 13:44:57
Velikost: 3094
Komentář:
Smazané věci jsou označeny takto. Nové věci jsou označeny takto.
Řádek 4: Řádek 4:
Pokud používáte aplikační hosting [[http://x-code.cz|X-Code.CZ]], nemusíte se o nastavení HTTPS přístupu starat. Vše je již připraveno. Dle vaší preference můžete používat adresy HTTP nebo HTTPS. Pokud používáte aplikační hosting [[http://x-code.cz|X-Code.CZ]], nemusíte se o nastavení HTTPS přístupu starat. Vše je již připraveno. Dle vaší preference můžete používat adresy HTTP i HTTPS.
Řádek 11: Řádek 11:
Pro zajištění HTTPS přístupu k X-Code existují dvě metody. První spočívá v předsazení serveru Apache a využití jeho podpory SSL. Druhá spočívá ve využití vestavěné podpory SSL serveru X-Code. == Možnosti ==

Pro zajištění HTTPS přístupu k X-Code existují dvě alternativní metody:

 1
. Předsazení serveru Apache a využití jeho podpory SSL
 1
. Využití vestavěné podpory SSL serveru X-Code.
Řádek 17: Řádek 22:
{{{#!wiki caution {{{#!wiki important
Řádek 24: Řádek 29:

Oblíbenými certifikačními autoritami jsou např. [[http://www.thawte.com|Thawte]], [[http://www.verisign.com|VeriSign]], nebo [[http://www.rapidssl.com|RapidSSL]]. Služby těchto společností lze také využít zprostředkovaně skrze většinu větších poskytovatelů webhostingu.

== HTTPS pomocí Apache ==

Prvním krokem je nastavení a zprovoznění proxy, která zajistí předávání požadavků ze serveru Apache na server X-Code. Příslušný postup je poměrně jednoduchý a je popsaný v samostatném návodu [[../X-Code pod Apache proxy|X-Code pod proxy Apache]].

Jakmile je proxy zprovozněná, stačí vám standardním postupem zprovoznit HTTPS na serveru Apache. Postup je popsán v mnoha knihách a online dokumentacích, například zde: [[http://httpd.apache.org/docs/2.0/ssl/ssl_faq.html]].

Pro provoz HTTPS je nutné mít nainstalovaný a aktivovaný modul [[http://httpd.apache.org/docs/2.0/mod/mod_ssl.html|mod_ssl]].

Jakmile podle návodu vygenerujete šifrovací klíče a zajistíte podpis certifikační autoritou, jádrem konfigurace SSL budou následující direktivy Apache:

{{{
SSLEngine on
SSLCertificateFile /etc/ssl/certs/myserver.pem
SSLCertificateKeyFile /etc/ssl/private/myserver.key
}}}

== HTTPS

HTTPS přístup k X-Code

Pokud používáte aplikační hosting X-Code.CZ, nemusíte se o nastavení HTTPS přístupu starat. Vše je již připraveno. Dle vaší preference můžete používat adresy HTTP i HTTPS.

Tento návod je určený pro experty, zejména IT správce.

Možnosti

Pro zajištění HTTPS přístupu k X-Code existují dvě alternativní metody:

  1. Předsazení serveru Apache a využití jeho podpory SSL
  2. Využití vestavěné podpory SSL serveru X-Code.

Pokud máte možnost, doporučujeme spíš použití metody s Apachem, která je flexibilnější.

Certifikační autorita

Pro správné fungování HTTPS budete potřebovat, aby váš certifikát s veřejným šifrovacím klíčem podepsala obecně uznávaná certifikační autorita.

Bez podepsaného certifikátu prohlížeče místo obsahu X-Code zobrazí uživatelům varování a pustí je dál jen po opakovaném potvrzení, že uživatelé souhlasí s bezpečnostním rizikem. Poslední generace prohlížečů jsou v této otázce velmi důsledné. V žádném případě ale nejde jen o zbytečnou zlovůli jejich výrobců. HTTPS bez certifikátu podepsaného uznávanou certifikační autoritou je totiž bezpečnostně silně zranitelné a defacto nepřináší očekávaný efekt zabezpečení.

Způsob vytvoření šifrovacích klíčů a podpis certifikační autoritou je v principu stejný při použití Apache nebo vestavěné podpory X-Code. Nicméně v obou případech se pro jednotlivé kroky používají odlišné nástroje, které zaručí, že výsledné klíče a certifikáty budou připravené ve správné podobě a formátu, které Apache a X-Code očekávají.

Oblíbenými certifikačními autoritami jsou např. Thawte, VeriSign, nebo RapidSSL. Služby těchto společností lze také využít zprostředkovaně skrze většinu větších poskytovatelů webhostingu.

HTTPS pomocí Apache

Prvním krokem je nastavení a zprovoznění proxy, která zajistí předávání požadavků ze serveru Apache na server X-Code. Příslušný postup je poměrně jednoduchý a je popsaný v samostatném návodu X-Code pod proxy Apache.

Jakmile je proxy zprovozněná, stačí vám standardním postupem zprovoznit HTTPS na serveru Apache. Postup je popsán v mnoha knihách a online dokumentacích, například zde: http://httpd.apache.org/docs/2.0/ssl/ssl_faq.html.

Pro provoz HTTPS je nutné mít nainstalovaný a aktivovaný modul mod_ssl.

Jakmile podle návodu vygenerujete šifrovací klíče a zajistíte podpis certifikační autoritou, jádrem konfigurace SSL budou následující direktivy Apache:

SSLEngine on
SSLCertificateFile /etc/ssl/certs/myserver.pem
SSLCertificateKeyFile /etc/ssl/private/myserver.key 

== HTTPS